top of page

Laimės gėlės ir geografija

Atnaujinta: 2020-01-06

Kiekvienoje sėkloje yra laimės grūdelis, bet ne iš kiekvienos sėklos sudygsta gėlė. Ne kiekviena gėlė pražysta laime.

Ne kiekvienas žmogus laimę užuodžia, ne kiekvienas pamato. Ne kiekvienas pamatęs supranta, kas tai. Ne visi ir nebūtinai, tačiau dažnai susipainiojame.Laimės painiava akina. Virtualioje erdvėje populiarumo rekordus muša Johnui Lennonui priskiriama frazė: "Kai man buvo 5 metai, mama pasakė, kad laimė yra gyvenimo raktas. Mokykloje manęs paklausė, kuo norėčiau būti užaugęs, aš pasakiau, kad noriu būti laimingas. Man pasakė, kad nesupratau klausimo, aš pasakiau, kad jie nesupranta gyvenimo."


Citatos autorystė ginčytina. Kai Johnui buvo 5, jo tėvai išsiskyrė. Tėtis norėjo sūnų pasiimti į Naująją Zelandiją, bet Johnas pasirinko likti su mama. Mama jį paliko auginti tetai Mimi. Johnas išaugo Mimi ir dėdės George namuose, jo mama vėliau sugrįžo, bet neilgam. Ji žuvo autokatastrofoje, kai būsimajam Bitlui buvo vos 17.


Puoselėjantiems iliuzijas, kad vaiko laimė nepriklauso nuo santykių šeimoje, siūlau paklausyti Johno Lennono dainos "Primal Scream": "Mother, you had me, but I never had you/ I wanted you... You didn't want me.: (Mama, tu mane turėjai, bet aš niekad tavęs neturėjau/ Aš tavęs norėjau... Tu manęs nenorėjai.")


Laimės citatos kabina, jomis puošiamos ne tik feisbuko draugų sienos, bet ir tarpuvartės. Laimės citatomis patogu plauti smegenis.


"Laimė yra tavo pasirinkimas." Skamba puikiai, bet ar tikrai?


Sergantys depresija negali pasirinkti, nes jų smegenys veikia kitaip nei sveikųjų. Laimės genas egzistuoja, bet jį anaiptol ne kiekvienas turi.

Laimė kartais yra pasirinkimas, o kartais nėra. Laimės ekspertas Shawn Achor sako: "Laimė gali būti pasirinkimas, pasirinkimą galima praktikuoti. O jeigu, nepaisant pastangų, vis tiek nesijauti laimingas, tai dar nėra pralaimėjimas."

Taigi, mes kartais galime kontroliuoti laimės jausmą, galime žadinti pozityvumą. Bet būna ir taip, kad negalime, ir tai yra tvarkoj. Laimė su nelaimės prieskoniu būna dar saldesnė.


"Vienišiaus laimė neegzistuoja, laimė atsiranda tik bendrystėje."


Laimė plinta kaip virusas; bendraujantys su laimingais žmonėmis užsikrėčia kitų laime. Tačiau yra žmonių, kurie jaučiasi laimingi būdami vieni. Žemėje nesutiksi žmogaus, kuris niekad nebuvo liūdnas, nesijautė nelaimingas.


"Laimė yra proto būsena."


Ir taip ir ne, nes jokia būsena negali būti nuolatinė. Viskas atsiranda ir viskas išnyksta, jaunystė praeina, senatvė ateina. Senatvė jaunyste nevirsta, bet kvailystė, naivumas gali transformuotis, virsti išmintimi.

Ko dairaisi, tą ir matai - jei ieškai nelaimės priežasčių, visuomet jų rasi. Niekas neišsispręs ir nepasikeis, jei nieko nedarysi, o tik keiksi išorines sąlygas ir kitus žmones. Mes patys visada kažką galime padaryti, kad jaustis geriau.


"Laimė yra realybė minus lūkesčiai."


Dideli lūkesčiai savaime nėra nelaimės priežastis. Viskas priklauso nuo požiūrio - kaip į įvykius, taip ir į lūkesčius. Lūkesčiai yra viltis, be kurios neįmanoma gyventi. Neišsipildžiusios viltys yra nelaimė, jei prie jų prisirišame, neatsikabiname.